Miami Bölgesinde Bir Araba Kazasına mı Karıştınız?

Milano Legal Group Miami kaza avukatları, Miami dahil Florida eyaletindeki müvekkillerini araba kazaları, kamyon kazaları, yaya kazaları, sarhoş sürücülerin sebep oldukları kazalar, motosiklet kazaları, bisiklet kazaları, bir başkasının ticari veya özel mülkünde kayıp düşme kazaları ve ölüm tazminatları dahil olmak üzere tüm bedensel yaralanma vakalarında temsil etmektedir.

Miami Araba Kazaları

Toplam Kazalar

Miami-Dade County, Florida eyaletinde, 2018’de 64.627 ve 2019’da 64.530 kaza ile motorlu taşıt kazalarında başı çekiyor. Miami-Dade County’deki araba kazaları 2010’dan bu yana % 50’nin üzerinde arttı!

Toplam Yaralanmalar

Miami-Dade County’deki motorlu taşıt kazalarının neden olduğu yaralanmalar da son 10 yılda önemli ölçüde artmıştır. 2014’ten beri yılda 30.000’den fazla yaralanma meydana gelmiştir.

Toplam Ölümler

Miami-Dade County aynı zamanda Florida eyaletinde motorlu araç ölümlerinde de liderdir ve 2010’dan bu yana her yıl ortalama 276 kişi ölmüştür. Son zamanlarda toplam ölüm sayısı 2019’da 337 kişinin ölümü ile birlikte ortalamanın çok üzerine çıkmıştır.

Ayrıca, Kanada merkezli küresel filo yönetim şirketi Geotab tarafından yapılan bir araştırmaya göre, U.S. 1, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ölümcül otoyoldur. U.S. 1, Miami-Dade County ile diğer 13 Florida ilçesi boyunca uzanır. U.S. 1’de, son 10 yılda 1.079’u ölümle sonuçlanan toplamda 1.011 çok vahim trafik kazası meydana gelmiştir.

Miami’de Bir Araba Kazasından Sonra Yapılması Gerekenler

1. 911’i ARAYIN VE POLİSİN GELMESİNİ BEKLEYİN

Sizin güvenliğiniz ve aracınızdaki diğer kişilerin güvenliği bir numaralı önceliğinizdir. Bir araba kazasına karıştıktan sonra, aklınız karışmış ve korkmuş hissedebilirsiniz. Vücudunuz adrenalin pompaladığından vücudunuzu uyuşmuş gibi bile hissedebilirsiniz. Bu, vücudunuzun kazadan hemen sonra travmaya verdiği savaş ya da kaç tepkisinin bir sonucudur. Kazadan sonra sizin veya aracınızdaki yolcuların yaralanma derecesini değerlendirmeniz önemlidir. Sadece küçük yaralanmalarda bile 911’i aramak her zaman en iyisidir.

Daha fazla yaralanmayı veya hasarı önlemek için aracınızı hareket ettirmeniz gerekiyorsa, bunu yapın. Ancak, daha sonra yapılacak herhangi bir kaza incelemesinin yanlış etkilenmemesi adına, kaza mahallini çok fazla değiştirmemeye özen gösterin.

Polisin gelmesini bekleyin. Polis geldiğinde, olabildiğince sakin ve nazik olun. İfadenizi istediklerinde, olabildiğince kısa ve öz olun. Polise veya diğer tarafa bağırmayın veya küfretmeyin. Bunun, kaza raporuna geçmesini ya da daha sonra polis memurunun kazaya tanıklığına dair ifadesini vermek üzere çağrılması durumunda bundan bahsetmesini istemezsiniz. Bu durum, sigorta şirketi nezdindeki taleplerinize veya davanıza zarar verebilir.

2. Derhal TIBBİ TEDAVİ ALIN

Kazanın ardından derhal tıbbi yardım istemek aşağıda belirttiğimiz dört nedenden dolayı çok önemlidir:

Sağlığınız

Yaralarınızın derecesinden emin değilseniz, güvende olmanız adına acil servise gidin. Sizi ambulansla götürmeyi teklif ederlerse gidin. Bu, yalnızca kırık veya iç kanama gibi potansiyel olarak yaşamı tehdit eden acil bir sağlık durumunu kontrol altına almakla kalmaz; aynı zamanda bedensel yaralanmalarınızla ilgili taleplerinize de yardımcı olur. Unutmayın, araba kazası yaralanmaları başlangıçta genelde pek hissedilmez ve daha sonra ortaya çıkabilir.

Taleplerinizi Güçlendirir

Derhal tıbbi tedavi görmek sigorta şirketine yaralanmalarınızın meşru olduğunu ve talebinizin ciddiye alınması gerektiğini gösterir.

Taleplerinizin Değerini Yükseltir

Genel olarak, ne kadar makul ve gerekli tıbbi tedavi alırsanız, dava değeriniz o kadar büyük olur. Kazanın olduğu tarihten itibaren sağlam bir tedavi geçmişi oluşturmak, genellikle taleplerinize yardımcı olarak davanızın değerini artırır.

Florida Kişisel Yaralanma Teminatı (Personal Injury Protection – PIP) 14-Gün Kuralı

Florida Yasaları Bölüm 627.736(a)’ya gore, bir motorlu taşıt kazasından sonraki 14 gün içinde tıbbi tedavi görmez iseniz, kendi sigortanız, kişisel yaralanma teminatınızı (PIP) kullanmak istediğinizde bunu reddedebilir.

3. KUSUR KABUL ETMEYİN

Araba kazaları çok dramatik olabilir. Karşı tarafın bu kadar dikkatsiz olmasına ve aracını bu kadar özensiz kullanmasına sinirlenebilirsiniz. Ayrıca kazadan tamamen sorumlu olduğunuzu da düşünebilirsiniz. Ancak, karar vermek için acele etmeyin. Sürecin kendi kendine çalışmasına izin verin. Polis, kazada kimin kusurlu olduğu sonucuna ulaşabilmek için her iki tarafın ifadelerini alacak, görgü tanıklarının ifadelerine başvuracak ve diğer kanıtları toparlayacaktır. Tüm bunlar, kaza esnasında sizin fark etmediğiniz bazı gerçeklere ışık tutabilir.

Karşı tarafla konuşmaktan kaçının. Kesinlikle hata kabul ETMEYİN. Nazik olun; onlara sadece iyi olup olmadıklarını veya herhangi bir tıbbi yardıma ihtiyaç duyup duymadıklarını sorun. Kısa ve öz olun ve tartışmalardan kaçının. Polis olay yerine geldiğinde ve size kazanın nasıl olduğunu sorduğunda, dürüstçe ve kısa ve öz bir şekilde cevap verin. Kesin olarak emin değilseniz, hiçbir şeyi olmuş gibi farz etmeyin. Sorulan soruların cevaplarını bilmiyorsanız “Bilmiyorum” diyebilirsiniz.

4. KANIT TOPARLAYIN

Fotoğraf Çekin

Hayatımızdaki önemli olayları takip etmek için en iyi araçlardan birine sahibiz—akıllı telefon. Mümkün olduğu kadar çok fotoğraf çektiğinizden emin olun. Aşağıdakilerin fotoğrafını çekin:

 • Kaza mahalli
 • Karşı tarafın ehliyeti, plakası, araç sigorta kartı
 • Hasarlı araçlar
 • Kayma izleri veya lastik izleri
 • Yoldaki moloz, atıklar, çöküntüler
 • Yolun durumu (örn. ıslak, kuru, çakıllı, çukurlar)
 • Yolun hasarlı olduğunu belirten işaretler, ışık direkleri veya çitler
 • Kesikler, sıyrıklar, çürükler, yanıklar vb. dahil vücudunuzdaki her türlü yaralanmalar
 • Herhangi bir güvenlik kamerasının varlığı
 • Hız sınırı, inşaat bölgesi veya okul bölgesi işaretleri
 • Kazanın meydana geldiği sokak tabelaları
 • Hava koşullarını göstermek için gökyüzü (ör. açık, bulutlu, sisli)

Notlar Alın

iPhone, Samsung, Nokia veya herhangi başka bir akıllı telefonun hepsinde kazanın nasıl gerçekleştiğine dair notlarınızı ve kazaya dair önemli olan diğer notları alabileceğiniz bir tür not uygulaması vardır. Kazadan hemen sonra her şey daha aklınızda tazeyken kazaya dair detayları hemen not edin. Hızınızı, kazanın nasıl gerçekleştiğini ve diğer sürücünün araç kullanırken mesaj yazıp yazmadığını, dikkatinin dağılmış olup olmadığını, sarhoş veya engelli olup olmadığını not edin. Polise, avukatınıza veya sigorta şirketine kazanın nasıl gerçekleştiğini anlatırken bu notları hafızanızı tazelemek için saklayın.

5. FLORIDA TRAFİK KAZA RAPORUNUZU ALIN

Florida Yasaları Bölüm 316.006‘ya göre, trafik kaza raporunun aşağıdaki tip kazalarda soruşturma bittikten 10 gün içinde tamamlanması ve ilgili mercie sunulması gerekmektedir:

 • Kazanın, kazaya karışan tarafların veya yolcuların ölümüne, bedensel yaralanmasına veya herhangi bir ağrı veya rahatsızlık şikayetine sebebiyet vermesi;
 • Kazanın bir vurup-kaçma seklinde gerçekleşmesi veya alkol veya uyuşturucu etkisi altındaki bir sürücünün kazaya sebep vermesi;
 • Bir aracın çekici vasıtasıyla kaza mahallinden çekilmesini gerektirecek kadar sürülemeyecek duruma gelmesine sebep olan kazalar;
 • Ticari bir aracın karıştığı kazalar; veya
 • En az 500 dolar hasara neden olan kazalar.

Florida Trafik Kazası Raporunuzu 10.00 $ karşılığında online olarak BURADAN alabilirsiniz.

Trafik kazası raporunuzu posta yoluyla veya şahsen de talep edebilirsiniz; ancak, kaza tarihinden sonraki 60 günlük süre içinde trafik kazası raporu talep ediyorsanız yeminli bir beyan vermeniz gerekmektedir. 10 veya daha az kaza raporu talebiniz var ise, kazanın meydana geldiği yere en yakın Florida Highway Patrol Troop Station’da kaza raporu talebinde bulunabilirsiniz. Eğer 10’dan fazla kaza raporu talebiniz var ise, talep dilekçenizde istediğiniz kaza raporunu detaylandırmalısınız ve dilekçenize, talep ettiğiniz her bir kaza raporu için imzalı beyanınızı da eklemelisiniz. Talep dilekçeniz kaza raporu temini için gerekli ödeme ile birlikte aşağıdaki adrese postalanmalıdır:

Florida Department of Highway Safety and Motor Vehicles

Crash Records

2900 Apalachee Parkway, MS 28

Tallahassee, Florida 32399

Diğer tüm ufak kazalar için, Florida Yasaları Bölüm 316.066 (1)(e)’ye göre, başka bir araca veya mala zarar veren bir trafik kazasına karışan sürücünün, bu zararın polis memurunun trafik kazası raporu hazırlamasını gerektirecek büyüklükte olmadığı durumlarda, kazadan sonraki 10 gün içinde Florida Highway Safety & Motor Vehicles’a kazayla ilgili yazılı bir rapor sunması GEREKİR. Bu raporun bir kopyasını kayıtlarınız için ve sigorta şirketi nezdindeki talepleriniz için saklayın. Bu raporu e-posta yoluyla SelfReportCrashes@flhsmv.gov adresine gönderin veya bu raporu aşağıdaki adrese postalayın:

Florida Department of Highway Safety and Motor Vehicles

Self Report Crash Team

2900 Apalachee Parkway, MS 28

Tallahassee, Florida 32399

6. MiamI kaza avukatIna danIŞIn

Sigorta şirketi nezdindeki talep süreci detaylı ve komplikedir. Ne ile karşılaşacağınızı bilmiyorsanız hazırlıklı olmak çok zordur. Sigorta eksperleri, konuşmayı yönetme ve sizi haklarınızla ilgili olarak gafil avlama konusunda son derece yeteneklidir. Sigorta şirketiyle telefon, e-posta veya posta yoluyla iletişim kurmadan önce bir Miami kaza avukatıyla görüştüğünüzden emin olun. Sigorta şirketi nezdindeki talebinizi kendiniz yürütmeyi seçseniz bile, ASLA VE ASLA diğer tarafın sigorta şirketine kayıtlı bir beyan vermeyi kabul etmeyin! Kendi sigorta şirketiniz kayıtlı bir beyan talep ederse, muhtemelen sigorta poliçeniz kapsamında bunu yapmanız gerekecektir. Ancak, kendi sigorta şirketiniz olsa bile sigorta şirketinizin size dostane yaklaşacağını ve sonuna kadar sizin yanınızda olacağını sanmayın. Kendi sigorta şirketiniz dahi size ödeme yapmamak veya mümkün olduğunca az ödeme yapmak için her turlu argümantasyonu kullanabilir. Bu durumlarda da bir avukatın tavsiyesini almak son derece önemlidir.

7. SİGORTA ŞİRKETi NEZDİNDE TALEBİNİZİ OLUŞTURUN

Bir avukata danışmadan diğer sürücünün sigorta şirketi nezdinde veya kendi sigorta şirketiniz nezdinde talep açmanız tavsiye edilmez. Sigorta şirketleri nezdindeki taleplerinizi sizin için avukatınıza yaptırmanızı öneririz. Sigorta şirketi ile konuşurken gereğinden fazla veya yanlış bilgi vermek istemezsiniz. Sigorta şirketi ile yaptığınız görüşmelerin hepsi kaydedilir ve söyleyeceğiniz her şeyi aleyhinize kullanacaklarından emin olabilirsiniz. Sigorta şirketi ile kendiniz görüşmek ve taleplerinizi kendiniz oluşturmak istiyorsanız, daha telefonu açmayı düşünmeden muhakkak telefon görüşmesi için hazırlanın, hazırlanın, hazırlanın! Tüm notlarınızı, kaza raporunu ve topladığınız diğer kanıtları gözden geçirdiğinizden emin olun. Polise verdiğiniz beyanla tutarlı olun. Bedensel yaralanmalarınızdan bahsederken mümkün olduğunca genel beyanlarda bulunun.

8. SİGORTA ŞİRKETİ İLE UZLAŞMAK İÇİN ACELE ETMEYİN

Sigorta eksperleri, talebinizin değerinin çok düşük olduğuna ve aslında hiçbir şeye değmediğine ve hiçbir şey hak etmediğinize sizi ikna etmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Bedensel yaralanmalarınızı ve diğer her türlü zararlarınızı küçümseyecek, sizin dürüstlüğünüzü sorgulayacak ve kendi sigortalılarının kazadaki sorumluluğunu en aza indirgemek için her türlü argümantasyonu kullanacaklardır. Bu konuda çok iyi eğitilmişlerdir ve siz bir avukata danışmadan önce mümkün olduğunca az bir tazminat ödeyerek talebinizi kapatmaya çalışırlar. Çünkü bir avukat işin içine girince size karşı olan orantısız güç avantajlarını kaybettiklerini çok iyi bilirler. Sağlıkla ilgili yaptığınız harcamalarınız ve maaş/ücret kaybınız dahil olmak üzere bir avukatla konuşmadan yazılı olarak veya telefonda hiçbir teklifi KABUL ETMEYİN.

Araba kazaları yıpratıcı, komplike ve yorucudur. Polis raporları, sigorta talepleri, tazminatlar ve daha fazlasıyla ilgili tüm sorularınızı yanıtlamak için buradayız.